NSLS-II   |   CFN   |   Brookhaven National Laboratory

Workshops

 


Monday, May 20, 2019
   
Workshop 1 Scientific Python for Acquisition and Analysis at the Beamline
Organizer(s): Daniel Allen (NSLS-II/BNL), NSLS-II DAMA Group
Computational Science (CSI) Bldg. 725
Workshop 2 Computational X-ray Spectroscopy: Application to Experiments
Organizer(s): Deyu Lu (CFN/BNL), Hubertus van Dam (CSI/BNL), Eli Stavitski (NSLS-II/BNL), Bruce Ravel (NIST)
Center for Functional Nanomaterials (CFN) Bldg. 735
Workshop 3 Synchrotrons 101: Accelerator, Science and Applications
Organizer(s): Lisa Miller (NSLS-II/BNL), Noel Blackburn (OEP/BNL) and Aleida Perez (OEP/BNL)
Berkner Hall, Room B, Bldg. 488
Workshop 4 Macromolecular Serial Crystallography using the LCP Jet Injector
Organizer(s): Jose Martin-Garcia (Arizona State University); Martin Fuchs (NSLS-II/BNL), Wuxian Shi (NSLS-II/BNL)
Physics Large Seminar Room, Bldg 510


Tuesday, May 21, 2019
   
Workshop 5  Molten Salt Properties, Structures and Interfaces Under Extreme Environments
Organizer(s): James Wishart (Chemistry/BNL), Simon Pimblott (Deputy Director, Energy Frontier Center on Molten Salts in Extreme Environments, INL), Shannon Mahurin (Chemical Sciences Division, ORNL), Lynne Ecker (Nuclear Science and Technology/BNL)
Center for Functional Nanomaterials (CFN) Bldg. 735
Workshop 6 Collective Phenomena in Quantum Materials
Organizer(s): Mingda Li (MIT), Yong Cai (NSLS-II/BNL), Sara Haravifard (Duke University), Riccardo Comin (MIT), Divine Kumah (NCSU)
Physics Large Seminar Room, Bldg 510
Workshop 7 Data Challenges and Frontier of Analysis Techniques in X-ray Microscopy
Organizer(s): Hanfei Yan (NSLS-II/BNL), Xianghui Xiao (NSLS-II/BNL), Mingyuan Ge (NSLS-II/BNL), Yong Chu (NSLS-II/BNL), Wah-Keat Lee (NSLS-II/BNL), Stuart Campbell (NSLS-II/BNL), Wei Xu (NSLS-II/BNL)
Computational Science (CSI) Bldg. 725


Wednesday, May 22, 2019
   
Workshop 8 Multi-modal Synchrotron Approach – Research Needs and Scientific Vision
Organizer(s): Karen Chen-Wiegart (NSLS-II/BNL), Eric Dooryhee (NSLS-II/BNL), Iradwikanari Waluyo (NSLS-II/BNL), Lin Yang (NSLS-II/BNL), Eli Stavitski (NSLS-II/BNL), Andrew Kiss (NSLS-II/BNL), Stuart Campbell (NSLS-II/BNL)
Berkner Hall, Room B - Bldg. 488
Workshop 9  Accelerating Research on Two-Dimensional Material Heterostructures for Quantum Information Science
Organizer(s): Gregory Doerk (CFN/BNL), Philip Kim (Harvard University), Claudio Mazzoli (NSLS-II/BNL), Jurek Sadowski (CFN/BNL), Mark Dean (CMPMSD/BNL), Stuart Wilkins (NSLS-II/BNL)
Center for Functional Nanomaterials (CFN) Bldg. 735
Workshop 10 Opportunities for Synchrotron Studies in Advanced Manufacturing Research
Organizer(s): Stan Petrash (Henkel Corp.), Ron Pindak (NSLS-II/BNL)
Physics Large Seminar Room, Bldg 510